Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Slovenia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Personal Care & Beauty
  3. Oral Care

Oral Care

(76 products)
  • Mouthwashes
  • Toothbrushes
  • Toothpastes
  • Replacement Brush Heads
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Dabur Herbal Toothpaste Clove - 100 ml Dabur Herbal Toothpaste Clove - 100 ml

    Dabur

    Dabur Herbal Toothpaste Clove - 100 ml

    6 reviews
    Regular price €4.59
    Unit price€4.59 /100ml
    View details
  • Dabur RED Toothpaste - 100 g Dabur RED Toothpaste - 100 g Dabur RED Toothpaste - 100 g Dabur RED Toothpaste - 100 g

    Dabur

    Dabur RED Toothpaste - 100 g

    15 reviews
    Regular price €4.59
    Unit price€45.90 /kg
    View details
  • Dabur Active Charcoal Whitening Toothpaste - 100 ml Dabur Active Charcoal Whitening Toothpaste - 100 ml

    Dabur

    Dabur Active Charcoal Whitening Toothpaste - 100 ml

    5 reviews
    Regular price €4.49
    Unit price€4.49 /100ml
    View details
  • Apeiron Toothpaste with 24 Ayurvedic Herbs - 75 ml
    Sold out
    10% off

    Apeiron

    Apeiron Toothpaste with 24 Ayurvedic Herbs - 75 ml

    6 reviews
    Sale price €7.19 Regular price €7.99
    Unit price€9.59 /100ml
    View details
  • Dabur Herbal Toothpaste Basil - 100 ml Dabur Herbal Toothpaste Basil - 100 ml Dabur Herbal Toothpaste Basil - 100 ml

    Dabur

    Dabur Herbal Toothpaste Basil - 100 ml

    4 reviews
    Regular price €4.59
    Unit price€4.59 /100ml
    View details
  • Dabur Herbal Toothpaste Neem - 100 ml Dabur Herbal Toothpaste Neem - 100 ml

    Dabur

    Dabur Herbal Toothpaste Neem - 100 ml

    5 reviews
    Regular price €4.09
    Unit price€4.09 /100ml
    View details
  • Dabur Red Toothbrush + Herbal Toothpaste - 200 g Dabur Red Toothbrush + Herbal Toothpaste - 200 g Dabur Red Toothbrush + Herbal Toothpaste - 200 g Dabur Red Toothbrush + Herbal Toothpaste - 200 g Dabur Red Toothbrush + Herbal Toothpaste - 200 g Dabur Red Toothbrush + Herbal Toothpaste - 200 g Dabur Red Toothbrush + Herbal Toothpaste - 200 g Dabur Red Toothbrush + Herbal Toothpaste - 200 g

    Dabur

    Dabur Red Toothbrush + Herbal Toothpaste - 200 g

    8 reviews
    Regular price €6.39
    Unit price€3.20 /100g
    View details
  • Dabur Promise Clove Toothpaste - 100 ml

    Dabur

    Dabur Promise Clove Toothpaste - 100 ml

    2 reviews
    Regular price €2.39
    Unit price€23.90 /L
    View details
  • Himalaya Gum Expert Stain Away - 75 ml
    Sold out

    Himalaya

    Himalaya Gum Expert Stain Away - 75 ml

    5 reviews
    Regular price €3.29
    Unit price€4.39 /100ml
    View details
  • Dabur Herbal Toothpaste, Aloe Vera - 100 ml Dabur Herbal Toothpaste, Aloe Vera - 100 ml

    Dabur

    Dabur Herbal Toothpaste, Aloe Vera - 100 ml

    4 reviews
    Regular price €4.49
    Unit price€4.49 /100ml
    View details
  • Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Blue Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Blue Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Blue Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Blue Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Blue
    Sold out

    Simed

    Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Blue

    2 reviews
    Regular price €19.69
    Unit price
    View details
  • Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Pink Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Pink Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Pink Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Pink Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Pink

    Simed

    Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Pink

    No reviews
    Regular price €19.19
    Unit price
    View details
  • Cannaderm Cannadent Toothpaste - 75 g Cannaderm Cannadent Toothpaste - 75 g Cannaderm Cannadent Toothpaste - 75 g Cannaderm Cannadent Toothpaste - 75 g Cannaderm Cannadent Toothpaste - 75 g Cannaderm Cannadent Toothpaste - 75 g Cannaderm Cannadent Toothpaste - 75 g Cannaderm Cannadent Toothpaste - 75 g

    Cannaderm

    Cannaderm Cannadent Toothpaste - 75 g

    2 reviews
    Regular price €8.99
    Unit price€11.99 /100g
    View details
  • Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Green Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Green Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Green Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Green Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Green
    Sold out

    Simed

    Simed Sonic Toothbrush 360 for Children U-shape 2 in 1 - Green

    2 reviews
    Regular price €19.09
    Unit price
    View details
  • Life Extension FLORASSIST® Oral Hygiene  - 30 Lozenges Life Extension FLORASSIST® Oral Hygiene  - 30 Lozenges
    Sold out

    Life Extension

    Life Extension FLORASSIST® Oral Hygiene - 30 Lozenges

    No reviews
    Regular price €19.49
    Unit price€0.65 each
    View details
  • Nature's Answer PerioBrite Whitening Toothpaste - 113 g

    Nature's Answer

    Nature's Answer PerioBrite Whitening Toothpaste - 113 g

    2 reviews
    Regular price €8.89
    Unit price€78.67 /kg
    View details
  • APAGARD Premio Premium Type Whitening Toothpaste with Hydroxyapatite - 53 g APAGARD Premio Premium Type Whitening Toothpaste with Hydroxyapatite - 53 g
    Sold out

    APAGARD

    APAGARD Premio Premium Type Whitening Toothpaste with Hydroxyapatite - 53 g

    1 review
    Regular price €12.99
    Unit price€24.51 /100g
    View details
  • Anthyllis Fluoride-free Children's Toothpaste with Strawberry - 75 ml Anthyllis Fluoride-free Children's Toothpaste with Strawberry - 75 ml
    Sold out

    Pierpaoli

    Anthyllis Fluoride-free Children's Toothpaste with Strawberry - 75 ml

    No reviews
    Regular price €5.79
    Unit price€7.72 /100ml
    View details
  • APAGARD Premio Premium Type Whitening Toothpaste - 105 g APAGARD Premio Premium Type Whitening Toothpaste - 105 g
    Sold out
    10% off

    APAGARD

    APAGARD Premio Premium Type Whitening Toothpaste - 105 g

    No reviews
    Sale price €21.69 Regular price €24.19
    Unit price€206.57 /kg
    View details
  • Dabur Toothpaste with Black Seed - 100 ml Dabur Toothpaste with Black Seed - 100 ml Dabur Toothpaste with Black Seed - 100 ml

    Dabur

    Dabur Toothpaste with Black Seed - 100 ml

    4 reviews
    Regular price €4.49
    Unit price€44.90 /L
    View details
  • APAGARD M Plus Standard Type Hydroxyapatite Toothpaste - 130 g APAGARD M Plus Standard Type Hydroxyapatite Toothpaste - 130 g
    Sold out

    APAGARD

    APAGARD M Plus Standard Type Hydroxyapatite Toothpaste - 130 g

    1 review
    Regular price €20.99
    Unit price€161.46 /kg
    View details
  • Himalaya Toothpaste with Neem and Pomegranate - 75 ml Himalaya Toothpaste with Neem and Pomegranate - 75 ml

    Himalaya

    Himalaya Toothpaste with Neem and Pomegranate - 75 ml

    2 reviews
    Regular price €5.09
    Unit price€6.79 /100ml
    View details
  • Himalaya Toothpaste with Mint - 75 ml Himalaya Toothpaste with Mint - 75 ml
    Sold out

    Himalaya

    Himalaya Toothpaste with Mint - 75 ml

    1 review
    Regular price €4.99
    Unit price€6.65 /100ml
    View details
  • Previous
  • Page 1 / 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Next

Your Path to Perfect Oral Health: A Comprehensive Guide

Maintaining excellent oral hygiene is crucial for healthy teeth and gums, a confident smile, and overall well-being. Proper oral care involves more than just brushing your teeth; it's a comprehensive routine that includes flossing, brushing, and rinsing. Let's explore each step to help you achieve optimal dental health.

Step 1: Flossing - The Foundation of Oral Care

Although often overlooked, flossing should be the first step in your daily oral care routine. Here's why it's essential:

  • Removes food debris from between teeth, preventing decay in hard-to-reach areas
  • Helps prevent bad breath by eliminating trapped food particles
  • Reduces the risk of gum disease by removing plaque along the gumline

Make flossing a daily habit to ensure thorough cleaning of your entire mouth.

Step 2: Brushing - The Cornerstone of Dental Health

Brushing is the most critical daily activity for maintaining oral hygiene. Here are some key points to remember:

  • Brush twice daily, in the morning and evening
  • Use a soft or medium-bristled toothbrush to avoid gum irritation
  • Choose a toothpaste that addresses your specific needs (whitening, sensitivity, cavity protection)
  • Brush for at least two minutes, covering all surfaces of your teeth

For optimal results, consider using an electric toothbrush, which can be more effective at removing plaque and debris.

Step 3: Rinsing - The Final Touch for Fresh Breath and Bacteria Control

After brushing, using a mouthwash completes your oral care routine:

  • Rinses away remaining bacteria, helping to prevent tooth decay
  • Fights bad breath, leaving your mouth feeling fresh
  • Provides additional protection against plaque buildup

Look for mouthwashes containing antibacterial agents for maximum effectiveness. These formulations can help eliminate bacteria responsible for cavities and gum disease.

Choosing the Right Oral Care Products

To achieve the best results, select high-quality oral care products tailored to your needs:

  • Toothpaste: Choose from our range of specialized toothpastes addressing various concerns such as sensitivity, whitening, or cavity protection.
  • Mouthwash: Explore our selection of effective mouthwashes to complete your oral care routine and maintain fresh breath throughout the day.
  • Floss: Consider waxed floss for easier use or interdental brushes for wider gaps between teeth.
  • Toothbrushes: Opt for soft or medium-bristled brushes, replacing them every 3-4 months or sooner if bristles become frayed.

Embrace a Comprehensive Oral Care Routine

By incorporating these three essential steps - flossing, brushing, and rinsing - into your daily routine, you're taking proactive measures to maintain excellent oral health. Remember, consistent care is key to preventing tooth decay, gum disease, and other dental issues.

Explore our extensive range of oral care products to find the perfect combination for your unique needs. Invest in your smile today, and enjoy the confidence that comes with healthy, beautiful teeth for years to come.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Slovenia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart